loga UE
strona główna

Zajęcia w projekcie PO WER

SZKOLENIA WEWNĘTRZNE CERTYFIKOWANE


Zakres szkolenia: Student uczestniczący w szkoleniu posiądzie wiedzę niezbędną do efektywnego projektowania maszyn i układów mechanicznych. Zapozna się ze współczesnymi metodami projektowania wspomaganego komputerowo wykraczającymi poza zakres zajęć realizowanych w ramach podstaw dydaktyki. Nabędzie umiejętności modelowania funkcjonalnego, hybrydowego części maszyn. Zajęcia prowadzone będą w grupach 15 osobowych. Szkolenie zostanie zakończone egzaminem przeprowadzonym przez Akredytowanych Egzaminatorów.

Szkolenia:

  • Aplikacje przemysłowe z zastosowaniem CAx (Autocad - poziom zaawansowany)
  • Projektowanie funkcjonalne 3D-CAD (Inventor – poziom zaawansowany)
  • Projektowanie hybrydowe 3D-CAD (Catia – poziom zaawansowany)

Powrót do góry

SZKOLENIA ZEWNĘTRZNE CERTYFIKOWANE


Modelowanie oraz prototypowanie na potrzeby inżynierii medycznej – certyfikowane zewnętrzne (wyjazdowe 40 godzin)

Zakres szkolenia: Głównym celem szkolenia jest praktyczne poznanie metod i narzędzi wykorzystywanych w modelowaniu i prototypowania stosowanym w inżynierii medycznej. Program szkolenia zostanie tak opracowany aby uczestnicy tego szkolenia po jago zakończeniu otrzymali certyfikaty potwierdzające kwalifikacje z zakresu technik przyrostowych.


Projektowanie oraz wytwarzanie wzorów przemysłowych – szkolenie zewnętrzne zajęcia warsztatowe (wyjazdowe, 40 godzin)

Zakres szkolenia: W ramach tego szkolenia studenci zostaną zapoznani z zasadami projektowania wzorów przemysłowych oraz ich wytwarzania. Wzorów do seryjnej produkcji, wyrobów użytku codziennego z różnych tworzyw: m.in. metalu, tworzyw sztucznych, zgodnie z zasadami ergonomii, wymogami techniki, potrzebami rynku, najnowszymi tendencjami i przemianami zachodzącymi we wzornictwie projektowanych wyrobów. W ramach zajęć praktycznych będą modelować, wytwarzać różnymi technikami oraz przeprowadzać analizy prototypów wzorów przemysłowych.


Szkolenie z zarządzania projektami IPMA D – szkolenie zewnętrzne certyfikowane 10 dni (3 dni wyjazdowe, 7 dni stacjonarne szkolenie)

Zakres szkolenia: Głównym celem szkolenia jest poznanie metod i narzędzi zarządzania projektami wg IPMA, które pozwolą skutecznie zarządzać i realizować przedsięwzięcia, umożliwiając zdobycie przewagi na rynku pracy. Program szkolenia umożliwia przygotowanie uczestników do międzynarodowej certyfikacji zarządzania projektami IPMA na poziomie D i podejście do egzaminu certyfikacyjnego.

Efekt końcowy szkolenia:

  • Poznanie wiedzy z zakresu wykorzystania metod i narządzi Project Management koniecznych do efektywnego i skutecznego zrealizowania projektu w najbardziej optymalnych warunkach, dając przy tym możliwie najlepsze rezultaty;
  • Umiejętność zarządzania projektem zgodnie z międzynarodowymi standardami, co znacząco ułatwi realizację projektów wielonarodowych jak też da znaczną przewagę na rynku pracy;
  • Poznanie zasad profesjonalnego planowania, realizowania, kontrolowania i zamykania projektu;
  • Posiadanie wiedzy niezbędnej do osiągnięcia pozytywnego wyniku na egzaminie certyfikacyjnym zarządzania projektami IPMA poziom D;
  • System certyfikacji umożliwia pracodawcy a także firmie dobranie właściwego project managera do odpowiedniego projektu, w oparciu o mocne strony kandydata.

Zajęcia prowadzone będą w formie interaktywnych warsztatów łączących różnorodne metody kształcenia (m.in. mini wykłady, dyskusje w grupach, rozwiązywanie zadań, casestudy) z aktywną partycypacją uczestników.

CERTYFIKACJA RESEARCH&DEVELOPMENT PROJECT MANAGERA W SYSTEMIE IPMA 4-R-D

Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej nastąpił znaczny wzrost ilości realizowanych projektów w tym badawczo-rozwojowych. Liderami w tym zakresie są przede wszystkim uczelnie wyższe. W efekcie zapotrzebowanie na kierowników i członków zespołów projektowych posiadających kwalifikacje w zakresie zarządzania projektami B+R dynamicznie wzrosło.

Nowy system IPMA-4RD (nowy system certyfikacji ukierunkowany na projekty badawczo rozwojowe) bazuje na systemie czterostopniowej certyfikacji 4-L-C. Podstawą systemu certyfikacji IPMA-4RD są Wytyczne Kompetencji IPMA (NCB 3.0), przedstawiające kompetencje, które powinien posiadać idealny project manager, ze szczególnym uwzględnieniem doświadczenia w zakresie zarządzania projektami badawczo-rozwojowymi. Certyfikat zdają studenci 2-3 tyg. po zakończeniu szkolenia. Wyniki otrzymują 4-6 tyg. po szkoleniu. (Całość szkolenia wraz z certyfikacją trwa max 3 miesiące. Wstępny harmonogram ustalić 2 dni co 2 tygodnie i dodatkowo 4 dni wyjazdowe).

Po zdaniu egzaminu z wynikiem pozytywnym otrzymuje dwa certyfikaty: IPMA-D oraz IPMA-D R&D ważne przez okres 5 lat.
Zdanie tego egzaminu uprawnia do otrzymania certyfikatu zarządzania projektami Project Management Associate (IPMA poziom D), który jest uznawany w 63 krajach świata.

Powrót do góry


Szkolenie z zakresu ECDL ADVANCED (A1, A2, A3, A4) zakończone certyfikowanym egzaminem i uzyskaniem certyfikatu ECDL EXPERT – szkolenie stacjonarne zewnętrzne

Zakres szkolenia: Szkolenie jest skierowane do studentów posiadających podstawową wiedzę z zakresu obsługi komputera oraz programów biurowych. Celem szkolenia jest zapoznanie studentów z zaawansowanymi funkcjami programów EXCEL, WORD, POWERPOINT, ACCESS. Szkolenia będą realizowane w oparciu o odpowiednie sylabusy zgodne z wytycznymi ECDL. Każdy uczestnik po ukończeniu szkolenia otrzyma imienne zaświadczenie potwierdzające udział w szkoleniu oraz po zdanym egzaminie CERTYFIKAT ECDL EXPERT.


Zrównoważone zarządzanie projektami, szkolenie 4 dniowe z egzaminem certyfikacyjnym (2 dni wyjazdowe + 2 dni szkolenie stacjonarne)

Zakres szkolenia: Zrównoważone zarządzanie projektami ma na celu podniesienie znaczenia łańcucha wartości – spojrzenie na ryzyka i możliwości z szerszej perspektywy. Szkolenie nie tylko przedstawia praktyczne zastosowanie metodologii PRiSM ale również przygotowuje do egzaminu, którego pozytywny wynik uprawnia do uzyskania certyfikatu GPM-b™. Szkolenie PriSMPractitioner zostało opracowane w celu głębszego zrozumienia oraz poprawy kompetencji w zakresie zarządzania projektami, przy wykorzystaniu modelu andragogicznego (modelu kształcenia dorosłych). W trakcie 4-dniowego praktycznego szkolenia dotyczącego zarządzania projektami i zrównoważonego rozwoju, łącząc teorię ze studium przypadków studenci zostaną przygotowani do nowego sposobu patrzenia na projekt oraz zarządzania nim. Wykorzystane zostaną przykłady z życia wzięte, w których zarządzanie projektami prowadzone jest w sposób spełniający wymagania, nie tylko biznes, ale również uwzględniający potrzeby społeczne i środowiskowe. Po zakończeniu szkolenia studenci zyskują świadomość korzyści płynących ze stosowania metodologii projektów PRiSM oraz know-how niezbędne do wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce.


Szkolenie nt hybrydowych współrzędnościowych optycznych metod pomiaru (szkolenie wyjazdowe 4 dniowe, certyfikowane)

Zakres szkolenia: Tematyka szkolenia będzie obejmowała zagadnienia hybrydowych współrzędnościowych optycznych metod pomiaru. Na chwilę obecną żadne laboratorium Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa nie ma takiego wyposażenia, ponieważ są to zagadnienia wysoce specjalistyczne i wynikają z wąskich specjalizacji. Tematyka szkolenie wynika z faktu, że poszukiwani są specjaliści na rynku pracy w tych zagadnieniach.


Szkolenie z zakresu inżynierii rekonstrukcyjnej. Inżynieria rekonstrukcyjna w praktyce przemysłowej (szkolenie wyjazdowe 4 dniowe, certyfikowane)

Zakres szkolenia: Inżynieria rekonstrukcyjna ma szerokie spektrum zastosowań od przemysłowych, po medycynę oraz muzealnictwo. Techniki związane z inżynierią rekonstrukcyjną są wykorzystywane wszędzie tam gdzie trzeba stworzyć model cyfrowy bądź dokumentacje dla obiektów jej nie posiadających lub wytworzyć część zamienną dla zużytych/zniszczonych elementów. Nie dotyczy to tylko odtwarzania elementów zużytych. Coraz częściej techniki te znajdują zastosowanie we wzornictwie przemysłowym, kiedy najpierw powstaje prototyp fizyczny obiektu, nierzadko przy użyciu narzędzi ręcznych, a dopiero po przeprowadzeniu testów tworzony jest model cyfrowy i dokumentacja techniczna umożliwiająca wdrożenie do produkcji.

Szkolenie ma na celu zapoznanie z metodami uzyskania trójwymiarowego modelu wirtualnego obiektu fizycznego (model 3D-CAD), następnie przetworzenie go np. na dokumentację techniczną (2D) lub w celu fizycznego wytworzenia części zrekonstruowanej. Studenci zostaną zapoznani z metodami i narzędziami stosowanymi w inżynierii rekonstrukcyjnej w odniesieniu do praktyki przemysłowej. Należy podkreśli, że będzie to możliwe jedynie w rzeczywistych warunkach przemysłowych, a nie w laboratoriach naukowych Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa.

Powrót do góry

SZKOLENIA WEWNETRZNE


Zastosowanie systemów CAx w praktyce przemysłowej (6 GRUP 15 osobowe grupy x 45 godzin)

Zakres szkolenia: Systemy komputerowo wspomaganego projektowania (CAD) oraz przyrostowe technik wytwarzania (RP) pozwalają na zaprojektowanie i wykonanie prototypu o geometrii, której wykonanie tradycyjnymi metodami obróbki ubytkowej byłoby utrudnione lub wręcz niemożliwe do wytworzenia. Na szczególna uwagę zasługują narzędzia projektowana funkcjonalnego, które znacznie usprawniają proces projektowania, a otrzymywana geometria jest wynikiem funkcji, jaką ma spełniać projektowany wyrób. Systemy CAD i RP znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach, w którym ich połączenie pozwala na znaczne uproszczenie i przyśpieszenie prac. W ramach zajęć studenci będą mieli możliwość samodzielnego zamodelowania oraz wykonania (technikami RP) modeli wykorzystywanych w praktyce przemysłowej.


Konstrukcja i technologia wybranych zespołów stosowanych w przemyśle maszynowym - zajęcia praktyczne 15 GRUP 16 osobowe grupy x 12 godzin

Zakres szkolenia: W ocenie pracodawców dużym deficytem oferty edukacyjnej większości uczelni jest brak kształcenia umiejętności praktycznych oraz twórczego rozwiązywania problemów. Dlatego zamierzamy wprowadzić metody twórczego rozwiązywania problemów jako element programów kształcenia, w obszarach nauk ścisłych, technicznych oraz znacząco rozszerzyć zajęcia praktyczne z zakresu podstaw konstrukcji maszyn.

Znajomość konstrukcji i technologii, zasady działania, montażu różnych zespołów maszynowych jest ważnym aspektem wykształcenia kadry inżynierskiej. Zajęcia mają charakter interdyscyplinarny, ponieważ łączą dziedziny wiedzy takie, jak: podstawy konstrukcji maszyn, technologię montażu, podstawy metrologii. Stanowi to odpowiedź Uczelni na uwagi przedstawicieli przemysłu dotyczące wykorzystania wiedzy teoretycznej w praktycznym aspekcie kształcenia studentów. Zajęcia są dostosowane do obecnych potrzeb społeczno-gospodarczych. Mają charakter innowacyjny wśród polskich uczelni technicznych.


Zastosowanie systemów CAE we wspomaganiu projektowania urządzeń mechanicznych (6 GRUP 15 osobowe grupy x 30 godzin)

Zakres szkolenia: Systemy komputerowo wspomaganych obliczeń inżynierskich (CAE) pozwalają na prowadzenie zaawansowanych analiz obliczeniowych na etapie projektowania urządzenia. Zaawansowane narzędzia obliczeniowe, w których wykorzystuje się metodę elementów skończonych, pozwalają wykonać między innymi obliczenia w zakresie wytrzymałości statycznej i dynamicznej oraz optymalizacji konstrukcji. Zastosowane techniki pozwalają na etapie koncepcji konstrukcyjnej wybrać optymalną ze względu na wytrzymałość konstrukcję poszczególnych części oraz całego zespołu. Systemy CAE stanowią obecnie wymagany standard w biurach konstrukcyjnych, pozwalający znacznie przyspieszyć proces projektowania i uzyskania optymalnej konstrukcji o specyficznych wymaganiach. Zastosowanie technik CAE pozwala także ograniczyć wymagane badania doświadczalne, które stanowią najkosztowniejsze ogniwo procesu projektowania. W ramach zajęć studenci będą mieli możliwość samodzielnego wykonania procesu obliczeniowego w zakresie analizy statycznej i dynamicznej, uwzględniającego etapy tworzenia modeli geometrycznych, modeli obliczeniowych (MES), wykonania obliczeń oraz interpretacji wyników.


Szkolenie 3D-CAD z zastosowaniem manipulatorów 3D (6 GRUP 15 osobowe grupy x 30 godzin)

Zakres szkolenia: W ramach zajęć Politechnika Rzeszowska chciałaby obalić mit, że zaawansowane techniki pracy na obiektach trójwymiarowymi (3D-CAD) z zastosowaniem manipulatorów 3Dsą dostępne jedynie dla zawodowych projektantów. Zajęcia mają na celu przygotowanie studentów do profesjonalnego modelowania z użyciem manipulatorów 3D. Będzie to zupełna nowość w procesie kształcenia m.in. przyszłych konstruktorów, ułatwi kształcenie oraz wprowadzi nową jakość (adekwatną na XXI wiek).


Polimerowe kompozyty konstrukcyjne (15 osobowe grupy x 30 godzin)

Zakres szkolenia: Konstrukcyjne kompozyty polimerowe są nowoczesnymi materiałami stosowanymi w różnych dziedzinach techniki. Kompozyty polimerowe stosowane są w konstrukcjach samolotów pasażerskich, wojskowych, sportowych i szybowców oraz wielu innych dziedzinach życia. Współczesny inżynier nie może w czasie swych studiów pominąć podstaw wiedzy o tych szeroko stosowanych materiałach konstrukcyjnych. Jest to wiedza unikatowa, która pozwoli studentom Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa znacząco podnieść swoje kompetencje na rynku pracy.

Powrót do góry

ORGANIZACJA WIZYT STUDYJNYCH DLA STUDENTÓW WBMiL


Wizyta studyjna, oprócz możliwości zdobycia unikatowej wiedzy bezpośrednio od praktyków, pozwala również nawiązać relacje biznesowo-naukowe. Dla studentów wizyta studyjna to możliwość zdobycia wiedzy o funkcjonowaniu przedsiębiorstw.

Planowane są wizyty studyjne do PZL Świdnik, Polskej Grupy Zbrojeniowej, Przedsiębiorstwa SPLAST, Firmy Sierosławscy, Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego w Jasionce oraz Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PiAP w Warszawie. Wszystkie wizyty studyjne zostaną dostosowane do kierunku studiów, zainteresowań studentów ale przede wszystkim mają na celu uzupełnić kompetencje zawodowe oraz kompetencje w zakresie przedsiębiorczości.

Organizacja wizyt studyjnych 1 dniowych dla studentów WBMiL (grupa 15 os., 15 wizyt).

Organizacja wizyt studyjnych 2 dniowych dla studentów WBMiL (grupa 12 os., 15 wizyt).

Powrót do góry